Hamile Kalmak İstiyorum Ama Olmuyor?

Günümüzde birçok çiftin ortak sorunu istedikleri vakitte çocuk sahibi olamamalarıdır. Son dönemde yapılan araştırmalara göre tüp bebek tedavisi için işlem yaptıranların sayısı %30 daha artmıştır. Uzmanlar bu konuda psikolojik etmenlerin oldukça etkisi olduğunu belirtmektedir. Kadınların eğitim hayatına girmesi, çalışma hayatına girmesi, kariyer planlamasında bulunması gibi faktörler etkilemektedir. Birçok kadın kariyerinde istediği yere gelmek içi hamile kalma zamanını ertelemektedir. Oysaki kadınlarda doğurganlık yaşı, yaş ilerledikçe artmaktadır. 20’li yaşlarda kadınların hamile kalma ihtimali %80 iken 30-35 yaş arasında %60 35-40 yaş arasında ise %50’ye düşmektedir. Erkekler yaş problemi bulunmamaktadır. Ergenlik döneminden çok ileriki yaşlara kadar verimli sperm üretebilirler. Yaş sorunsalının yanı sıra hamile kalmanıza engel olan genetik faktörler, kadın ve erkeğin sağlık durumu, alkol, sigara, beslenme ve ilişkiye girilen günler hamile kalma sürecini etkileyebilmektedir. Öncelikle yapmanız gereken alanında uzman bir doktor ile görüşmeniz olacaktır.

Hamile Kalamamakta Beslenmenin Önemi

Özellikle kadınlarda dengesiz ve yetersiz beslenme gebeliğe engel oluşturmaktadır. Dondurulmuş veya işlenmiş gıdalar içerisinde bulunan maddeler nedeniyle hem sağlığınızı hem de gebe kalma ihtimalinizi düşürmektedir. Bunun yerine organik ve sağlıklı gıdalar tüketmeniz, kilonuzu dengede tutmanız oldukça önemlidir. Unutulmamalıdır ki kilo oranı yüksek kadınlarda gebelik ihtimali daha da düşüktür. İnsülin direnci yüksek olduğunda yumurtlamayı düzensiz hale gelecektir. Bunun yanı sıra cinsel isteği arttıracak vitaminleri de hayatınıza ekleyebilirsiniz.

Hamile Kalmak İçin Cinsel İlişki Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Öncelikle cinsel birliktelik zorunluluk olarak görülmemeli ve çiftler kendilerini zorunlu olduğu için değil istekleri için birlikte olmalıdırlar. Orgazm hazzı ne kadar fazla olursa spermin kalitesi de o kadar fazla olacaktır. Bunun dışında kadınların regl gününden 14 gün önce yumurtlama başlar. Regl gününüzü takip ederek 14 gün öncesinde cinsel birliktelik yaşayarak spermlerin yeni yumurtaya ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Regl gününüze 3 gün kalana kadar 2 günde bir yapılmalıdır. Her gün yapılan ve isteksiz yapılan birliktelik ise sperm kalitesini düşürmektedir. Bunun yanı sıra ilişkiye girdiğiniz pozisyon veya orgazm olma süresi hamile kalmanızda bir etken değildir.

Yayım tarihi
Uncategorized olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir