Doğum Sonrası Kilo Verme Teknikleri

Sabırsızlıkla bekleyip 9 ay karnınızda taşıdığınız bebeğinizi nihayet kucağınıza aldınız ancak hamilelik döneminde bebeğinizin iyi beslenmesini düşündünüz ve canınız ne isterse yediniz. Şimdi de aldığınız doğum sonrası kiloları vermek istiyorsunuz. Tabi ki bu konuda birçok kadının tereddütleri var acaba bebeğimin sütü kesilir mi onu doyuracak kadar süt sağlayabilir miyim? Diyet yaparken onunla vakit geçirmek için enerjim kalır mı? İşte tüm bu soru ve sorunları kafanızdan atıp hem bebeğinize yeterli süt vermenizi hem de sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacak doğum sonrası kilo verme tekniklerini sizler için derledik.

Öncelikle doğum sonrası hemen diyete başlamamanız gerekmektedir. Bebeğinize ve kendinize zaman vermeli bu yeni hayata alışmaya çalışmalısınız. Biliyorsunuz ki uykusuz geceler, aç kalkılan sofralar sizi bekliyor.

Kilo verme süreci ve hızı hamilelikte aldığınız kilolarla, metabolizma hızınızla, doğum yaptığınız yaşınızla ve genetik yapınızla doğru orantılıdır. Kilo vermek için yapılan diyetler kişiye özeldir. Bu sebepten öncelikle bir beslenme ve diyet uzmanı ile görüşmeniz gerekmektedir.

Emzirirken Diyet Yapılabilir Mi?

Emzirirken diyet yapılabilir ancak kesinlikle düşük kalorili diyetlerden uzak durmalısınız. Çünkü bu diyetler anne sütünün az olmasına ve sütün bazı vitamin ve minerallerin bitmesine neden olabilir. Emziren anneler ortalama günde 600-700 kalori harcar yani sadece emzirirken bile kilo verebilirsiniz. Bu dönemde günde en az 2-2,5 litre su tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra rahatlatan ve süt miktarını arttıran yeşil çay, rezene çayı, hoşaf gibi besinlerden yararlanabilirsiniz. Doktorunuzun izni ile günde 30 dakika yürüyüş yapabilirsiniz. Bu hem bebeğinize hem size hem de kilo vermenize iyi gelecektir. Son olarak emzirirken ayda ortalama 1-1,5 kilo vermeniz idealdir. Tabi ki bu normal süreçteki kilonuzla da alakalıdır. Ayda 1 kilodan fazla vermek sizin için tehlikeli olabilir.

Doğum Sonrası Kilo Vermenize Yardımcı Olacak Beslenme Mönüsü

Kahvaltı

1 adet haşlanmış yumurta

1 dilim yağsız peynir

1 dilim tam tahıllı ekmek

5-6 zeytin

Ara Öğün

1 bardak rezene çayı 3-4 ceviz

Öğle

1 tabak mevsime uygun sebze yemeği

4-5 kaşık sebzeli bulgur pilavı

1 kâse yoğurt

Bol Salata

Ara Öğün

1 porsiyon meyve 5-6 badem

Akşam

1 kâse çorba

1 porsiyon ızgara et, köfte, tavuk veya balık

5 kaşık pilav

1 dilim ekmek

Bol salata

Yayım tarihi
Uncategorized olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir