Çocuklarda İnternet Bağımlılığı Nasıl Engellenir?

Teknolojinin hayatımıza kattığı birçok olumlu etkinin yanında maalesef olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Teknoloji bağımlılığı tablet, televizyon, telefon gibi cihazların gereğinden fazla kullanılmasından kaynaklı dürtü bozukluğu olarak adlandırılır. Teknoloji bağımlılığının birkaç çeşidi bulunmaktadır. Örneğin; internet bağımlılığı, oyun bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı, alışveriş bağımlılığıdır.

Birçok kişi çocukların teknoloji aletlerini iyi derecede kullanmasını çocuğunun çok zeki olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyor ancak durum tam tersidir. Çocuk ilerleyen dönemde fiziksel veya ruhsal sorunlarla karşılaşabilir ve teknoloji bağımlısı haline gelebilir. Bu sebepten çocuklarda teknoloji cihazları kullanımını dikkatle takip edilmelidir.

Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığının Belirtileri Nelerdir?

  • Konuşma becerilerinde geri kalmak. Özellikle yeni konuşma çağında olan çocuklarda fazla telefon veya bilgisayar kullanımı konuşmaları geç olmaktadır.
  • Dikkat eksikliği, öfke kontrolü gibi durumlar meydana gelebilir. Örneğin; oynadığı bir oyunda mağlup olması veya izlediği çizgi filmin kapatılması travmalara neden olur ve ileriki dönemlerde öfke kontrolünü sağlayamayabilir.
  • Çocuğunun arkadaş ortamı oluşturmasına, oyun kurma veya aile ile olan ilişkilerinde kopukluklar veya ödev yapmak istememe gibi durumlar meydana gelir. Bu durumda ise ebeveyn ile çocuk arasında gerginlikler yaşanmasına neden olur.
  • İçe kapanma ve dış dünyadan kopuk olmak. Çocuğunuz sizinle ve arkadaşları ile konuşmak oyun oynamak hatta parka bile gitmek istemiyor sürekli telefonda oyun oynamak istiyorsa dikkat çocuğunuz oyun bağımlısı olmuş olabilir.

Teknoloji Bağımlılığına Karşı Ebeveynler Neler Yapmalıdır?

Öncelikle 2 yaştan küçük çocuklar televizyon, telefon gibi cihazlardan uzak tutulmalıdır. 2 yaştan büyük çocuklar ise ortalama günde 30 dakika TV veya telefon kullanabilir. Yaş ilerledikçe saatler esnetilebilir.

  • Çocuğunuza yemek yemesi, ağlamaması için çizgi film veya oyun açmayın
  • Çocuğunuzun yaşına göre günlük internet kotası koyun ve bu saatler dışında kullanmasına engel olun
  • Boş vakitlerinde çocuğunuzun yeteneğine uygun olan spor veya müzik gibi aktivitelere katılmasını sağlayın.
  • Çocuğunuzun arkadaş edinmesine onlarla vakit geçirmesine yardımcı olmaya çalışın.
  • Tüm bunlara rağmen çocuğunuzu bilgisayar veya telefondan alıkoyamıyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım alın.
Yayım tarihi
Uncategorized olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir