Çocuklara Hangi Çizgi Filmler İzletilmeli?

Günümüz çocuklarının olmazsa olmazı şüphesiz çizgi filmlerdir. Ancak birçok ebeveyn hangi çizgi filmi hangi yaşta izletmesi gerektiği konusunda karasız kalmaktadır. Bu yazımızda eğitici, pedagogların önerdiği ve hangi yaş gruplarında hangi çizgi filmler izletilmedir? Gibi soruları cevaplayacağız.

Öncelikle uzmanlar çocuğunuzu küçük yaştan itibaren yaramazlık yapmasın, yemeğini yesin gibi nedenlerden dolayı sürekli olarak çizgi film seyrettirmemeniz gerektiğinizi önermektedir. 2-6 yaş aralığındaki çocuklar için seçtiğiniz çizgi filmler gerçeklikten uzak, tamamen hayal dünyası ile ilgili olmamalıdır. Daha fazla eğitici, günlük hayattaki aktivitelerine uygun olmalıdır. İleri ki yaşlarda ise gerçek ve hayal dünyası arasındaki farklı anlayabilecek oldukları için şiddet içermeyen çizgi filmleri tercih edebilirsiniz.

Çizgi Filmin Çocuk Gelişindeki Etkileri Nelerdir?

. Çizgi filmler çocuğunuzun eğlenmesini sağlar. Rengârenk karakterler, eğlenceli hikayeler onların keyifli vakit geçirmesini sağlar. Tabi ki bu durum sizin de biraz nefes almanıza yardımcı olacaktır.

. Eğitici çizgi filmler çocuğunuzun gelişimini olumlu yönde etkiler. Dış dünyayı tanımasına, konuşma becerilerine, İngilizce öğrenmelerine yardımcı olmaktadır.

. Şiddet, korku ve fazla hayalperest bir içeriğe sahip çizgi filmler ise çocuğunuzun sosyal hayatını olumsuz etkileyecektir. Gerçek dünya ve çizgi filmde gördüğü dünya arasında bağ kurmaya çalıştığı için kafasının karışmasına neden olacaktır.

Çocuklar Günde Kaç Saat Çizgi Film İzlemelidir?

1-2 yaş aralığın da 30 dakika

3-4 yaş aralığın da 1 saat

4-7 yaş aralığın da 2 saat çizgi film izlemeleri uygundur.

Çocuklar İçin Eğitici Çizgi Film Önerileri

Peppa Pig: Peppa pig ve ailesinin başından geçen hikâyeleri konu almaktadır. Kardeş ve aile ilişkilerini ele aldığı için çocuğunuza izletebilirsiniz.

Arı Maya: Arı maya ve arkadaşlarının hikâyesidir. Paylaşma, dayanışma ve arkadaşlığın önemi vurgular.

Niloya: Köyde hayatı yaşayan Niloya’nın ailesi ve arkadaşları ile olan günlük hayatını anlatır. Sık sık şarkı söylemesi ise çocuğunuzun müzik ile bağ kurasına yardımcı olacaktır.

Rafadan Tayfa: Bir gurup arkadaşın hikâyesidir. Arkadaşlık ve yeni fikirler üretmek için çocuğunuza ilham verirken eğlenceli vakit geçirmesini de sağlayacaktır.

Yaramaz Maşa ile katı kuralları olan ayının hikâyesi hem sizin hem de çocuğunuzun keyifli vakit geçirmesini sağlayacaktır.

Yayım tarihi
Uncategorized olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir