Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Çocuk yetiştirmek oldukça zorlu ve sabır gerektiren bir iştir. Bazı ebeveynler çocuklarına sert ve disiplinli bir yöntemle yetiştirmeye çalışırken bazı ebeveynler ise arkadaş gibi davranarak çocuğunu eğitmeye çalışırlar. Uzmanlar her iki yönteminde doğru bir eğitim yöntemi olmadığını belirtmektedir. Çocuğunuza çok disiplinli ve sert davranırsanız baskı altında, özgüvensiz, içine kapanık bir birey olmasına neden olurken arkadaş gibi yetiştirmeye çalıştığınız çocuğunuz ise şımarık ve hayatta her istediğinin olabileceğini düşünen, hemen her şeyden sıkılabilen, mücadele edemeyen bir birey olmasına neden olabilirsiniz. Pekâlâ, doğru çocuk gelişimi ve eğitimi nasıl olmalıdır? Bu sorunun cevabını yazımızda detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

. Eğitimin en önemli anahtarı sevgidir. Çocuğunuza sevgi ile anlattığınız ve istediğiniz her şeyi gönüllü olarak yapacaktır. Tabi ki bazen yorgunluk, stres, uykusuzluk gibi nedenler sizi yorabilir, dayanmak zor gelebilir ama sağlıklı bir birey yetiştirmek için buna dayanmaya değer.

. Çocuğunuza çok sert veya arkadaşça davranmayın. Gerektiğinde arkadaş gerektiğinde anne baba gibi davranmalısınız. Çocuğunuza liderlik yapmanız önemlidir.

. Çocuğunuza uyması gereken bazı kurallar koyabilirsiniz. Yatma ve kalkma saati, ders çalışma, televizyon seyretme, oyun saati gibi kurallar belirleyebilirsiniz. Bu durum çocuğunuzun ileride eğitim ve iş hayatını olumlu yönde etkileyecektir.

. Çocuğunuza çocuk olduğunu bilerek davranın. Yetişkinler ve çocukların kavrama, anlama durumları birbirinden farklıdır. Bunun farkında olarak anlamadığı veya yapmamakta ısrar ettiği şeyleri sabrederek ve onun henüz küçük bir birey olduğunu düşünerek yeniden ona nedenleri ile anlatmalısınız. Oyuncakların dağınık durması size normal gelmeyebilir ancak çocuğunuza normal gelecektir. Bu durumu ona sabırla anlatmalısınız ve topladığında ona tebrik edin ve ödüllendirin.

. Çocuğunuza sorumluluk almayı aşılamalısınız. Örneğin; yemeğini kendi yemesine, kaşıkları sofraya götürmesine müsaade edin. Üzerini kirletir ya da yemeğini döker korkusuyla ona engel olmayın. Bu durum çocuğunuzun gelişimini olumsuz etkileyecektir.

. Çocuğunuza anne ve baba olarak tutarlı davranın. Örneğin; annenin izin vermediği bir durumu baba izin verirse bu durumda gelişmesinde olumsuz etkileyecektir.

. Son olarak her ailede olan tartışmalar dahi olsa çocuğunuzun önünde kesinlikle tartışmayın.

Yayım tarihi
Uncategorized olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir