Çocuk Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Anne ve babaların şüphesiz ki en değerli varlıkları çocuklarıdır. Hayattaki tek gayeleri onlar için her şeyin en iyisini yapmaktır. Bunlardan bir tanesi de çocuk ayakkabısı seçimi yapmaktadır. Çocuklar için ayakkabı seçimi oldukça önemli bir konudur. Birçok ebeveyn bu konuda kararsız kalmakta ayakkabı satın alırken nelere dikkat etmesi gerektiğini tam olarak bilmemektedir. Biz de siz sevgili ebeveynlerin ayakkabı seçimi yaparken hayatını kolaylaştıracak birkaç tüyo hazırladık.

Taban Rahatlığı

Öncelikle dikkat edilmesi gereken ayakkabının tabanıdır. Özellikle ortopedik taban çocuk ayakkabısı olmasına özen göstermelisiniz. Çok sert veya çok yumuşak taban tercih etmemelisiniz. Özellikle yeni yeni yürüyen çocuklarınız için hafif tabanlı modelleri tercih etmenizde fayda var. Ağır tabanlar rahat yürüyememesine, düşmesine, çabuk yorulmasına neden olabilir. Çocuğum çok çabuk yoruluyor veya düşüyor diyorsanız ayakkabısını kontrol edip farklı bir model ile değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Çocuklarınızın özgürlüğünü kısıtlamayacak rahatça hareket etmesini sağlayacak bir model tercih etmek oldukça önemlidir.

Ayak Sağlığı

Ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise ayakkabının ayak sağlığına uygun olup olmadığıdır. Aileden gelen herhangi bir sorun yok ise ayak sağlığı ile ayakkabı seçimi doğru orantılıdır. Pekâlâ, bir ayakkabının ayak sağlığına uygun olduğunu nasıl anlarız? Dediğinizi duyar gibiyiz. Ayakkabının doğal malzemeler kullanılarak yapılması, kauçuk veya plastik kullanılmaması, ayağı terletmemesi nefes aldırması, ortopedik taban olması, taban rahatlığı o ayakkabının ayak sağlığına uygun olduğunun göstergesidir. Özellikle yaz aylarında sıcak havalarında etkisiyle ayaklar daha fazla terler seçtiğiniz ayakkabı modeli ayağı en az terleten ve hava alan bir yapıya sahip olmalıdır. Aksi takdirde ayaklarda mantar, kötü koku gibi olumsuz durumlara neden olabilir.

Numara Seçimi

Birçok ebeveyn seneye de giyer diye bir numara büyük ayakkabı tercih etmektedir. Bu doğru bir tercih değildir. Seçtiğiniz ayakkabı çocuğunuzun ayağını tam sarmalı başparmak ve ayakkabı arasında 1-1,5 cm boşluk olmalıdır. Bu nedenle yukarıda belirttiğimiz birçok unsura mutlaka dikkat etmelisiniz. Güncel içeriklerimiz yakın zamanda yayınlanmaya devam edecek bizi takip etmeyi unutmayın.

Yayım tarihi
Uncategorized olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir