Çocuk Ayakkabı Modelleri Nasıl Seçilmelidir?

Vücudun tüm ağırlığını şüphesiz ki ayaklar üstlenmektedir. Ayakkabı seçimi bu sebepten oldukça önemlidir. Özellikle çocuklar için ayakkabı seçimi yetişkinlere oranla daha önemlidir. Çünkü kalıtsal bir sorun söz konusu değil ise ayak sağlığı ve gelişimi ayakkabı seçimi ile doğru orantılıdır. Pekala doğru ayakkabı seçimi nasıl olmalıdır?

  1. Öncelikle seçtiğiniz ayakkabı modellinin ayak sağlığına uygun bir tabana sahip olması gerekmektedir. Tabanı çok sert olan modelleri tercih etmemelisiniz. Sert tabana sahip modeller çocuğunuzun tabanına zarar verebilir ve yürümesini zorlaştırabilir. Bunun yanında sürekli düşmesine de neden olabilir.
  2. Diğer bir detay ise ayakkabının yapımında kullanılan malzemedir. Plastik, kauçuk gibi malzemelerden yapılan ayakkabılar yerine deri veya süet kullanılarak üretilen çocuk ayakkabı modellerini tercih etmelisiniz. Şık göründüğü için plastik malzeme kullanılarak üretilen bir ayakkabıyı tercih ettiğinizde çocuğunuzun ayağında mantar, nasır, basma bozukluğu, ayak veya bacak ağrılarına neden olabilir.
  3. Ayakkabı tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer detay ise numara seçimidir. Numara seçimi yaparken seneye de giyer ayakları çabuk büyüyor diye büyük numara satın almamalısınız ya da giyince açılır esner diye küçük numara satın almamalısınız. Seçtiğiniz ayakkabıda başparmak ve ayakkabının ön kısmı arasında bir parmak yani 1-1,5 cm boşluk olmalı, ayakkabı ayağı tam olarak kavramalıdır.
  4. Son olarak dikkat etmeniz gereken detay ise çocuğunuzun da sevebileceği her kıyafetinin altına rahatlıkla kullanabileceği ayakkabılardır. Örneğin; siyah ve beyaz ayakkabı yetişkinlerin olduğu gibi çocukların dolabının da vazgeçilmezi olmalıdır. Bunun dışında kış mevsimi için mutlaka su geçirmeyen, ayağı soğuk ve olumsuz hava şartlarına karşı koruyan bir bot olmalıdır. Yaz aylarında ise ayağı terletmeyen spor ayakkabı, terlik veya sandaletler tercih etmelisiniz. Ayağı terleten modeller kötü koku, mantar gibi olumsuz durumlara neden olabilir. Mutlaka ayak sağlığını göz ardı etmeyiniz. Rutin doktor kontrollerine gittiğiniz zaman ayak taban ve parmak aralarını göstermeyi unutmayınız.

Günce içeriklerimizden haberdar olmak için bizi sosyal medyada takip etmeyi unutmayın.

Yayım tarihi
Uncategorized olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir