Bebeklerde Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bebeğinizin sağlıklı, zinde ve kaliteli bir hayat sürdürebilmesi için bağışıklık sistemi oldukça önemlidir. Bu sebepten özellikle bebeklik döneminden itibaren bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekmektedir. Bağışıklık sistemini kısaca özetleyecek olursak vücudu yabancı ve tehlikeli maddelerden koruyan, adeta kalkan oluşturan bir sistemdir.

Bebeklerde Bağışıklık Sistemi Ne Zaman Gelişir?

Bebeklerin daha anne karnında iken kazeoza denilen bağışıklık sistemi gelişir ve doğumdan sonra 24 saat boyunca bebeği korumaya devam eder. Ardından anne sütü, yaşanılan ortam, ilaçlar ve geçirilen hastalıklarla bebeğin bağışıklık sistemi oluşmaya başlar.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Adımları

2 Yaşına Kadar Anne Sütü Şart!

Anne sütü içerisinde bulunan antikorlar sayesinde bağışıklığı destekleyen en önemli besin kaynağıdır. Tabi ki bu durumda anne sütünün de zengin ve yeterli olması gerekmektedir. Anne sütünün zenginliğini annenin sağlıklı beslenmesi, yaşı, kronik hastalığı etkiler.

Bağışıklığın Temel Yapı Taşı Beslenme!

Beslenme, her yaşta oldukça önemli ancak bağışıklık sistemi yeni gelişen bebeklerde çok daha fazla önemlidir. İşte size bebeğinizin güçlenmesini sağlayacak birkaç önemli bilgi!

. Rafine edilmiş hazır mama ve gıdalardan uzak durmalısınız. Bebeğinize mevsime uygun sebze ve meyvelerden doğal ve taze mamalar hazırlamalısınız.

. A, C, D, E vitaminlerini hayatınızdan eksik etmemelisiniz.

. A Vitamini Bulunan Besinler: Süt, yumurta, havuç, ıspanak, brokoli, mango, domates

. C Vitamini Bulunan Besinler: Portakal, çilek, mandalina, kivi, ananas, limon

. D Vitamini Bulunan Besinler: Bol güneş, tereyağı, tatlı patates, mantar, balık

. E Vitamini Bulunan Besinler: Zeytin, fındık, badem, ceviz, muz, et

Uykusuz Olmaz!

Bebeklerin bağışıklık sisteminin güçlenmesinde düzenli ve kaliteli uyku da büyük önem taşır. Düzensiz uyuyan çocukların bağışıklık sisteminin güçlü olmadığı yapılan araştırmalarda da kanıtlanmıştır.

Düzenli Hareket ve Bol Bol Park Bol Bol Oksijen!

. Bebeğinizin bulunduğu ortamı sık sık havalandırmalısınız.

. Bebeğinizle düzenli olarak ufak yürüyüşler yaparak hareket etmesini sağlamalısınız.

. Sık sık parka ve sokağa çıkmasına izin vermelisiniz. Parkta hem sosyal çevreye ilk adımlarını atacak hem de yararlı bakterilerden yararlanırken zararlıları ile savaşmayı öğrenecektir.

Yayım tarihi
Uncategorized olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir