Bebek Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebeğinizin emeklemeyi bir kenara bırakıp yürüme çağına gelmiş olması hem sizin hem de bebeğinizin için yepyeni bir dönemin başladığını gösteriyor. Bu dönemde bebeğinizin zorlanmaması kaslarının gelişmesine yardımcı olması açısından ilk adım ayakkabı seçimi oldukça önemlidir. Hayatta en çok değer verdiğiniz bebeklerinize ayakkabı seçerken kararsız kaldığınızı biliyoruz. Bizde sizleri bu konuda bilgilendirmek ve ufak tüyolar vermek istedik. Öncelikle bebeğiniz yürümeye başlar başlamaz hemen ayakkabı giydirmemelisiniz. Uzmanlar bu konuda en az 2 hafta çıplak ayakla yürümesi gerektiğinin doğru olacağını bildiriyorlar.

Bebeğiniz artık dışarıda yürüyebilecek duruma geldi ve ayakkabı satın almak istiyorsunuz. Dikkat etmeniz gereken ilk detay ayakkabının tabanıdır. Ortopedik ve esnek yapıya sahip bebek ayakkabısı tercihiniz olmalıdır.  Seçtiğiniz model bebeğinizin ayağını tam sarmalı çok sıkı veya bol olmamalıdır. Bazı ebebeynler bebeğin ayakları hızlı büyüdüğü için genellikle 1 veya 2 numara büyük numara tercih etmektedir. Bu bebeğinizin ayakta dengede kalmasını zorlaştırmaktadır. Bunun yerine başparmağı ve ayakkabının ucu arasında işaret parmağı kadar boşluk olan modelleri tercih etmelisiniz. Bebeklerin ayakları hızla büyüdüğü için sürekli olarak ayakkabı satın almanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra ayakkabının hava almasına da özen göstermelisiniz. Hava almayan ayakkabı bebeğinizin ayaklarının terlemesine, kötü koku oluşmasına ve mantar gibi rahatsız edici durumlara neden olabilir.

Bebek ayakkabısı seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer detay ise bağcıklı ayakkabı satın almak istiyorsanız bağcığının uzun ve kolay düğüm atılabilmesidir aksi takdirde bebeğinizin bağcıklara takılıp düşme riski yüksektir.

İlk adım ayakkabısı tercih ederken dikkat edilmesi gereken bir diğer detay ise ayakkabının yapımında kullanılan malzemedir. Plastik veya kauçuk malzemeden yapılan ayakkabılar yerine bez veya deri malzemeden yapılan ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Son olarak seçim yaparken ayakkabının şık durmasına ve uygun fiyatlı olmasına özen göstermelisiniz. Bebekler için ayak sağlığı oldukça önemli bir sonraki içeriklerimizi ve bizi sosyal medyada takip etmeyi unutmayın.

Yayım tarihi
Uncategorized olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir