3 Yaş Sendromu Nedir?

Tam 2 yaş sendromunu atlattınız rahat bir nefes alacağım diyorsanız yanılıyorsunuz maalesef artık farklı bir sendrom sizi bekliyor adı da 3 yaş sendromu. Peki, bu sendromun belirtileri nelerdir? Ebeveynler nasıl davranmalıdır? Aklınızda bir sürü soru işaretinin oluştuğunu biliyoruz. İçinizi rahatlatacak öneri ve bilgilendirmelere hazır olun.

Öncelikle 3 yaş sendromu denilen dönem çocuğunuzun artık kendini bir birey olarak gördüğü yaştır bir nevi bebeğiniz artık sizden bağımsızlığını ilan eder, her işlerini kendileri halletmek ister. Örneğin; kendi üzerini kendi giymek isteyebilir.

              3 Yaş Sendromu Belirtileri Nelerdir?

  • Her şeyi kendileri yapmak isterler. Giyeceği kıyafete kendileri karar vermek, yiyeceği yemeği kendileri seçmek, yemek masasına sizin yardımınız olmadan oturmaya çalışmak gibi.
  • Öfke nöbetleri geçirebilirler. Çok sakin bir çocuğunuz varsa bile bu dönemde oldukça agresif olabilir veya zaman zaman öfke nöbetleri geçirebilir. Örneğin; masada her zaman onun oturduğu sandalyeye başkasının oturması bile kendisini bir birey olarak görmeye başladığı bu dönemde oldukça sinirlendirebilir.
  • Yaşıtlarıyla kavga etmeye başlarlar. Oyuncaklarını paylaşamama, arkadaşına bağırma, kendini yere atma ağlama krizleri de bu dönemde oldukça sık karşılaşabileceğiniz durumdur.

3 Yaş Sendromu Nasıl Atlatılır?

 Çocuğunuza bu dönemde yaklaşımınız oldukça önemlidir. Her şeyden önce bu durumun geçici olduğunu kabullenin ve sabredin.

  • Bu dönemde mümkün olduğunca çocuğunuzla inatlaşmayın
  • Öfke ve ağlama nöbetleri geçiriyorsa birkaç dakika bekleyin üzerine gitmeyin ardından hala ağlamaya devam ediyorsa sakince onu teselli edin
  • Oldukça zorlu bir süreç olsa da çocuğunuza bağırmayın çünkü bu durum onun gelecekteki hayatını olumsuz yönde etkileyecektir.
  • İstediği bir şeye hayır cevabı verdiyseniz daha sonra ağlamasın veya başınızdan savmak için onaylamayın çünkü bu durumda ilerideki hayatında zorlanmasına neden olabilir.

3 Yaş Sendromu Ne Zaman Geçer?

Biliyoruz çok yoruldunuz. Her ne kadar canınızdan bir parça olsa da bazen bu durumlara katlanmak ebeveynler için oldukça zor. Merak etmeyin ve bu durumunda gelip geçici bir sendrom olduğunu unutmayın. 3 yaş sendromu ne zaman geçer sorusuna gelecek olursak bu tamamen çocuğunuzla alakalı bir durumdur. Bazı çocuklarda 3 hafta bazı çocuklarda 3 ay sürmektedir. Sabredin güzel günler çok yakında.

Yayım tarihi
Uncategorized olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir